Thúry György Múzeum

Digitális gyűjteményünk

Thúry György Múzeum

Magyar Plakát Ház

Nagykanizsa, Erzsébet tér 14-15.

Magyar Plakát Ház

Mathea th

Trianonra emlékezve Nagykanizsán, a Deák téren állították fel az ország első vidéki országrész-zászlóját, a „Muraköz-Országrészzászló” emlékművet 1933. június 4-én, pünkösdvasárnap.
A Katolikus Legényegylet közgyűlését követő vacsorán, 1932 tavaszán hangzott el Boda Károly javaslata, hogy Nagykanizsán is emeljenek országzászlót. Felállítását a fővárosi Országzászló- és Ereklyebizottság, s a Magyar Revíziós Liga is támogatta.
A mozgalom az egész országban visszhangra talált, hasonló akciók indultak országrész-zászlók emelésére minden nagyobb határtelepülésen. Az „első vidéki országrész–zászló”-ra nagyarányú gyűjtést szerveztek a Zalai Közlöny segítségével. Az ebből származó első 1200 pengőért vették meg Istók János szobrászművész budapesti műtermében a 235 kilogramm súlyú, 190 centiméter széles bronz turulmadarat. A legutóbbi időkig a szobor alkotójának Istók Jánost tartották. 2019-ben – Tarnóczky Attila kutatása nyomán – derült ki, hogy a talapzatba vésve halványan a „Holló 1900” felirat olvasható. Alkotója valószínűleg Holló Barnabás (1865-1917) volt, s a turul a művész halála után kerülhetett Istók műtermébe.
A „karmai közt a trianoni kígyót tartó”, felrepülni készülő bronz turulmadár talapzatát a kiscímer díszítette, mögötte helyezték el a zászlótartó rudat.
A Ketting Ferenc és Noll József rajzai alapján hímzett díszlobogót a kanizsai nőegyletek ké-szítették. A zászló melletti selyemszalagot a polgári leányiskola növendékei hímezték. Az állandó lobogó a Schütz–cég adománya volt. Trianon emlékére félárbócon lengett mindvégig, amíg a szobor a téren állt. A zászló tövében lévő urnában a történelmi Magyarország 63 vármegyéje földjét helyezték el. Az avatáson 1933. június 4-én, pünkösdvasárnap Simon György prelátus-kanonok  szentelte fe a zászlót és pontifikálta a tábori misét.
A második világháború után az emlékművet lerombolták, a turulmadarat és az országzászló részeit azonban sikerült megmenteni. Az 1945 tavaszán a Városházáról kimenekített zászló tűfestéses címerképeit és a zászlószalagot ma a Thúry György Múzeum őrzi. A bronz szobrot a beolvasztási parancs ellenére a Dunántúli Kőolajipari Gépgyár dolgozói elrejtették, később szintén a múzeumba került. A várt újbóli felavatására a Városvédő Egyesületnek köszönhetően 1990 pünkösdvasárnapján, június 3-án került sor.
trianon2 th1934-ben egy újabb emlékművel gazdagodott a város, az Eötvös téren elkészült Hübner Tibor alkotása, a Nagy-Magyarország emlékmű.
A nagykanizsai származású, Salzburgban élő Schless István 1933 októberében 20 ezer pengős adományt tett azzal a céllal, hogy abból irredenta emlékművet létesítsenek, s azt a Fő út lezárásaként az Eötvös téren helyezzék el. A szoborpályázatra beérkezett 21 pályamű közül 1934 januárjában Hübner Tibor budapesti műépítész „Süt a nap” jeligéjű tervét fogadták el.
A 10,5 méter magas emlékmű talapzatát képező lépcsősorba 4 kőtömböt iktattak, rajtuk Muhi, Mohács, Arad, Trianon feliratokkal. A lépcsők feletti talapzatra a megmaradt 13 vármegye címerét faragták, köztük nagyobb címerpajzson a magyar címer, Zala megye és a Zrínyiek címere látszott. A talapzaton egy nagyobb oszlop körül 4 kisebb posztamensen a 4 világtáj felé néző, monumentális méretű, 3 méter magas allegorikus szoboralakok álltak: „Anya gyermekével”, „Harcos magyar”, „Magyar paraszt” és „Hungária”, Rápolty budapesti szobrászművész alkotásai. A posztamenseken az elcsatolt vármegyék címereit félig faragták ki. A középső oszlop tetejébe a „Magyar Hiszekegy” sorait vésték, kövei között helyezték el az alapító okmányt 1934. szeptember 27-én. Az emlékművet a szent korona zárta le.
Az avatási ünnepélyt először 1934. október 7-re tűzték ki, de közbejött akadályok miatt négy alkalommal el kellett halasztani. Az utolsó kitűzött napra, 1934. október 28-ára a meghívókat is kiküldték, megtörténtek az előkészületek, de hivatalosan végül sohasem avatták fel az emlékművet.
A szobrot a második világháborút követően ledöntötték, részeit az Eötvös téren lévő víztárolóba szórták be. Az emlékművet a szoboralakok feltárása és restaurálása után 2001. augusztus 12-én avatták fel újra.

 

Összeállította: Kunics Zsuzsa

A hónap műtárgya

Thumbnail A juharfából készített borotvatok fedele három részből áll, „furfangos” módon zárható és nyitható. Fedőlapja és oldalai művészien, piros és fekete spanyolviasz...
Bővebben itt: Május  

A hónap festménye

Thumbnail Egry József: Napba néző 1933(papír, olaj 58x47 cm) (TGYM...

Múzeumi képeslapok

kepeslapA képeslapok 80 Ft-os egységáron megvásárolhatók a Thúry György Múzeumban (Nagykanizsa, Fő út 5.)

Galéria

mozaikmuzeumtura logo

NMI logo

Szeretettel várjuk kiállításainkon, programjainkon!

A weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassunk.