Thúry György Múzeum

Digitális gyűjteményünk

Thúry György Múzeum

Magyar Plakát Ház

Nagykanizsa, Erzsébet tér 14-15.

Magyar Plakát Ház

Április

Művészi képeslapok Sassné Farkas Böske rajzai és festményei alapján

004 thÁprilis hónap műtárgyai Sassné Farkas Böske (1889-1950) alkotásaiból 1928 augusztusában megjelent fekete-fehér, barnított és zöld árnyalatú, festményekről készített művészi képeslapsorozat, illetve a hozzájuk tartozó albumborító a „Balaton-part nevezetes helyeiről” címmel.
A borító belső oldalán dr. báró Wlassics Tibor földművelésügyi minisztériumi tanácsos (Wlassics Gyula miniszter fia), a Balatoni Társaság országos elnökének ajánlása olvasható:
„Sassné Farkas Böske a magyar tenger lelkes és nagy tehetségű rajongója íme valóra váltotta az én régi, kedves eszmémet. Megszületett végre a balatoni művészi levelezőlap. Ihletettséggel, bensőséges szeretettel és tökéletes művészi tájismerettel alkotott rajzok ezek, amelyeket lelkemből ajánlok a magyar közönség megértő pártfogásába.”
A nagykanizsai születésű Farkas Böskének, Farkas Ferenc rendőrkapitány lányának rajztehetsége már fiatal korában megmutatkozott. 1908-ban a Sass Ferenc, fiatal festőművész által Nagykanizsán nyitott festőiskola egyik első diákja lett. A fiatalok között szerelem szövődött, 1909-ben összeházasodtak. Sass a nagybányai festőiskolában, Hollósy Simonnál és Ferenczy Károlynál tanult, mesterének tartotta a természetet is. Férje szemléletét Böske is átvette, legszívesebben a szabadban alkotott. Az első világháború előtt számos kiállításuk nyílt a Dunántúl városai mellett többek között Münchenben is, sikereikről a Zala című napilap rendszeresen beszámolt.
Sassné Farkas Böske az 1920-as évek második felének nyarait többnyire a Balaton mellett töltötte, sokat festett, a hegyek, a felhők, a víz ezer arca, színárnyalata mindig megihlette, csakúgy, mint a várromok. Később, Indiában úgy gondolta, a balatoni évek tanították, készítették fel a Himalája vagy akár a Fuji és a Japán-tenger megfestésére.
A képeslapok alapjául szolgáló festmények 1926 és 1928 között a Balaton mellett készültek, többségük a Thúry György Múzeum Képzőművészeti és Brunner Gyűjteményét gazdagítják: Szigligeti romok; Szigligeti vár; Rózsakő; Szegedy Róza háza; Kilátás Kisfaludy Sándor ablakából; Szent György-hegy; Balaton-part Badacsonyban a fonyódi hegyekkel; Szigligeti öböl a Tihanyi- félszigettel. Méretük vegyes, a 15x24 cm-es kis mérettől a 70x50 cm-es nagyobb méretig terjednek, olajfestmények, kartonra, ritkábban vászonra festve. A festményekből készült művészi képeslapok mérete 10x15 cm.
Sassné lányával, Brunner Erzsébettel együtt 1929-ben Indiába költözött és Elizabeth Sass Brunner néven ott vált igazán ismert festővé. Munkái a tájképek mellett spirituális töltésű művekkel egészültek ki. Lánya elsősorban portréfestőként jegyzett művész lett. Néhány éves, Japánt, Amerikát és Európát is érintő – 1935 és 1938 közötti – kitérő után egészen haláláig, 1950-ig Indiában élt és dolgozott. Lánya ezt követően is Indiában maradt, 2001-es haláláig mindössze egyszer, 1988-ban látogatott haza Magyarországra, Nagykanizsára.

001 th 003 th 002 th
elolap th 000 th

 

 

Összeállította: Szmodics-Tugya Beáta muzeológus
Közreműködött: Hohl Zoltán és Várnagy Veronika

A hónap műtárgya

Thumbnail Április hónap műtárgyai Sassné Farkas Böske (1889-1950) alkotásaiból 1928 augusztusában megjelent fekete-fehér, barnított és zöld árnyalatú, festményekről...
Bővebben itt: Április  

A hónap festménye

Thumbnail Sass Brunner Erzsébet: Szellemi újjászületés 1926-1927(farostlemez, olaj 70x100 cm) (TGYM Képzőművészeti Gyűjtemény, Nagykanizsa, Erzsébet tér 14-15.)

Múzeumi képeslapok

kepeslapA képeslapok 80 Ft-os egységáron megvásárolhatók a Thúry György Múzeumban (Nagykanizsa, Fő út 5.)

Galéria

mozaikmuzeumtura logo

NMI logo

Szeretettel várjuk kiállításainkon, programjainkon!

A weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassunk.