Thúry György Múzeum

Digitális gyűjteményünk

Thúry György Múzeum

Magyar Plakát Ház

Nagykanizsa, Erzsébet tér 14-15.

Magyar Plakát Ház

Április

„Háromszorhímes” és „kétszerhímes” tojások Véséről

01Magyarországon és a tőle keleti, északi és déli irányban fekvő országokban a viaszolás a húsvéti tojás díszítésének jellemző módja, az alapszínnél pedig hagyományosan a piros vagy annak valamilyen árnyalatának (vörösesbarna, sárgáspiros, rózsaszínű) elérésére törekednek. A Nagykanizsához közeli Vésén azonban a szokásostól eltérő, fekete alapszínű viaszolt tojásokat is készítettek az asszonyok. Korábban e terület a nagykanizsai múzeum gyűjtőterületéhez tartozott, így kerültek az egyedi technikával készített kis remekművek a gyűjteménybe. A jellegzetes fekete színű, kétszer vagy háromszor hímes tojások festéséhez kovácsszén összeolvadt salakjából, a tüzes vasról kovácsolás közben lehullott vasporból és savanyú káposzta vagy -paprika forralt levéből készítettek főzetet. A sötét alapból emelkedtek ki aztán a zöld ill. piros színű minták.

 

Bertók Ferencné 1969-ben mutatta meg Kerecsényi Editnek, hogy hogyan készülnek a vései „háromszorhímes” tojások. Festésük három fázisban történik, három féle színű lesz a végeredmény, melyből adódik elnevezésük: 

  1. A tojás kerületén és közepén viasszal mintákat rajzoltak, majd zölddel színezték a leveleket. A zöld tintával megfestett mintákat viasszal „lefedték”. A hím így zöld maradt alatta.
  2. Miután a minta zölden maradó részeit viasszal lefedték, meleg piros festékbe mártották. A pirosra festett tojást száradás után forró viasszal lefedték: a mintának azt a részét, amit pirosan kívántak hagyni.

01 2 3

04 5

  1. A tojást feketére festik. A festéklé a kovácsműhely üllője alatt összesöpört vasszemét felfőzésével készül. A fekete lében készre főzik. Végül a fekete léből kiveszik, langyosra hűtik, és puha ronggyal letörlik: a viasz lejön róla és szépen mutat a fekete alapon a piros, zöld minta.

06 10

07 8 9

A legtöbb kétszer és háromszor hímes tojást Vésén gyűjtötték, de a szomszédos Inkéről is kerültek a néprajzi gyűjteménybe azonos technikával készült darabok, sőt Csurgóról és Letenyéről is. Lábodon „kéccőhímös” néven készültek hasonló technikával a húsvéti tojások.

Tekintse meg húsvéti virtuális kiállításunkat is!

Gyűjtő: Kerecsényi Edit
Műtárgyfotó és utómunka: Hohl Zoltán
Írta és összeállította: Gyanó Szilvia

A hónap műtárgya

Thumbnail Április hónap műtárgyai Sassné Farkas Böske (1889-1950) alkotásaiból 1928 augusztusában megjelent fekete-fehér, barnított és zöld árnyalatú, festményekről...
Bővebben itt: Április  

A hónap festménye

Thumbnail Sass Brunner Erzsébet: Szellemi újjászületés 1926-1927(farostlemez, olaj 70x100 cm) (TGYM Képzőművészeti Gyűjtemény, Nagykanizsa, Erzsébet tér 14-15.)

Múzeumi képeslapok

kepeslapA képeslapok 80 Ft-os egységáron megvásárolhatók a Thúry György Múzeumban (Nagykanizsa, Fő út 5.)

Galéria

mozaikmuzeumtura logo

NMI logo

Szeretettel várjuk kiállításainkon, programjainkon!

A weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassunk.