György Thúry Museum

The House of Fine Arts

Nagykanizsa, Erzsébet tér 14-15.

The House of Fine Arts

György Thúry Museum

Nagykanizsa, Fő út 5.

György Thúry Museum

House of Hungarian Placards

Nagykanizsa, Erzsébet tér 14-15.

House of Hungarian Placards

Fotó: Szakony AttilaA 20. századi esküvői viseletekből nyílt kedden fotókiállítás a Thúry György Múzeumban, ahol annyi volt az érdeklődő, hogy talpalatnyi hely sem maradt. A korabeli fotókat, esküvői kellékeket, ruhákat felvonultató tárlat az Együtt Kiskanizsáért Egyesület és a Thúry György Múzeum közös gyűjtőmunkájának köszönhető.

– Közel 20 éve gyűjtjük a kiskanizsai családok tárgyi emlékeit, köztük fényképeket is – árulta el Horváth Jánosné, az egyesület elnöke, aki hozzátette: a mostani kiállítás egyfajta időutazás is, hiszen a esküvői viseleteken is tetten érhető, az egykor falusias városrész polgárosodása. A kiállítást a szintén kiskanizsai gyökerekkel rendelkező Dénes Sándor polgármester nyitotta meg, aki köszöntőjében rámutatott: régen az esküvő és azt követő lakodalom összefűzte a közösség egészét, ráadásul meghatározott rend vagy rítus szerint zajlott. Éppen ez utóbbi adta a szertartás súlyát és jelentését, ami manapság már csak nyomokban létezik.

– E kiállítás egy olyan világot idéz meg nekünk, amely világ már csak darabokban, csak részekben lobban fel – mondta Dénes Sándor polgármester, aki több esküvői, lakodalmas hagyományt is felidézett, így például a vőfély ételbeköszöntőjét vagy éppen a fiatalok „ablak alá" menését, a „kontyolást". Ezen rítusok zöme persze ma is él, de az már kevésbé ismert, hogy a kontyba font hajat piros keszkenővel fedték a kiskanizsaiak, hogy megkülönböztessék magukat másoktól. kiskanizsai esküvői viseletről még sok érdekességet tudhattak meg az érdeklődők a fényképek mellett elhelyezett tablókról, melyek szövegét Kunics Zsuzsanna történész állított össze.

– A 20. század elején a kiskanizsai menyasszonyok hosszú, karikás kasmér szoknyát viseltek, a színe a divatnak megfelelően változott – mesélte a történész, aki hozzátette: az 1930-as években már fehér karikás szoknyájú ruhát viseltek a menyasszonyok fekete selyem, köténnyel . A fátyol – a polgári viseletből átvéve – az 1920-as évektől jutott nagyobb szerephez, először csak a ruha aljáig ért, később a földet söprő változata is előfordult.

Forrás:  http://zaol.hu/nagykanizsa/viseletek-es-szokasok-1800479

2016. november 15., 17:51 szerző: Pásztor András fotós: Szakony Attila

Painting of the month

Thumbnail Elizabeth Sass Brunner: Spiritual rebirth 1926-1927(oil on hardboard 70x100 cm) (György Thúry Museum - The fine arts collection, Nagykanizsa,...

Postcards

kepeslap

Postcards can be bought at the unit price of HUF80 at György Thúry Museum (Nagykanizsa, Fő út 5.)

Image gallery

mozaikmuzeumtura logo

NMI logo

The Thúry György Museum uses cookies to ensure you have the best browsing experience and to help us improve the site.
By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.